
Франкфуртският зелен сос е едно много интересно ястие, което е типично за пролетната кухня в някои немски провинции и специално за провинция Хесен, чиято столица е град Франкфурт. Той се приготвя от 7 пролетни растения и билки. Тази рецепта се среща и в други краища на Германия в различни варианти. Приготовлението при различните варианти е толкова различно, че хората например от Хесен получават „културен шок“, вкусвайки приготовленията по рецепта от друга област и обратно. Тази рецепта се среща и в други страни по света, като например в Италия и Франция – като „Salsa verde“ .
За франфуртския зелен сос е известно, че има толкова много „оригинални“ варианти , колкото и семейства живеят във Франкфурт. Някои слагат кисело мляко, докато други употребяват майонеза. Някои добавят копър, за други лукът е сред необходимите съставки … И кой ли от тях би одобрил приготовленията на другия: – „О ! Само не лук!“ – възкликна моята позната от която бях научила за съществуването на рецептата. Аз тъкмо си мислих, че ще я впечатля с добитите си в нета знания. „Само не лук!“ каза тя пак. Разбира се, че разновидности съществуват. За варианта с майонеза знаеше, но лукът й дойде прекалено.
Според нейната „традиционна оригинална“ рецепта задължителни са следните 7 билки и растителни съставки:
- Магданоз
- Див лук
- Киселец
- Пореч
- Кресон
- Кервел
- Маточина
Приготовлението е лесно и бързо, но се консумира след престой на готовото ястие в хладилника.
Приготовление:
Като начало растенията се измиват, почистват и нарязват на ситно. След това се пасират със сметана, Crème fraîche (някои биха заменили с крема сирене или извара, но за моята позната това е недопустимо 🙂 ) и кисело мляко, докато се получи смеска с хубав светлозелен цвят.
След като се пасира добре, се овкусява със сол, пипер, лъжичка олио и лъжичка оцет и се разбърква. На тази стъпка, по собствен вкус, може да се добави лъжичка дижонска горчица, но в такъв случай трябва да се пропуснат олиото и оцета.
Така приготвено и гарнирано с яйцата, ястието се поставя в хладилника да престои поне 2 часа.
След това традиционно се сервира постно, като гарнитура на сварени в подсолена вода белени картофи. Разбира се, може да бъде сервирано и да пасва добре и на други ястия.
Това е една типична и традиционна за немската област Хесен готварска рецепта. Рецептата е типична и традиционна също така и за Великденските празници и присъства на трапезите на Велики четвъртък, на немски „зелен четвъртък“ или Gründonnerstag, като името на празника съответства на името на гозбата.
Измежду ползваните билки има някои, които в България не се ползват често и ние можем тайно да заместим. Например кервела (див керевиз) е от рода на целината и може да ползваме листа от целина. В моето описание по-горе маточината замества растението Pimpinelle.
Поречът също е рядко ползвано у нас растение, което има свеж вкус и в Германия. Ползва се на пролет в готварството и за салати. Аз не намерих да предложа негов заместител от използваните в нашата кухня зелени растения. Дали някой няма да се сети за такъв? Пишете в коментарите.
Предлагам собствени идеи за използването на немския сос, идеи от мои лични експерименти в кухнята напролет.